فوم رول چیست؟معرفی انواع فوم رول و 7 تمرین رایج با فوم رول
9
فروردین 1402
0 نظر

فوم رول چیست؟معرفی انواع فوم رول و 7 تمرین رایج با فوم رول

فوم رولر که با نام غلتک ورزشی نیز شناخته می‌شود، قطعه ای استوانه ای شکل از نوع فوم سخت است که اندازه و شکل‌های مختلفی دارد. افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی عضلات، ریکاوری، ماساژ و پیشگیری از گرفتگی عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فوم رولر چیست؟ 

فوم رولر Foam Roller چیزی جز یک غلتک استوانه ای ساده نیست که می توانید با آن با استفاده از وزن بدن و حرکات کنترل شده، خود را ماساژ دهید. علاوه بر ماساژ، از فوم رولر می توان برای بهبود تحرک پذیری مفاصل نیز استفاده کرد.از فوم رولر در ورزش های مختلفی مثل یوگا و بدنسازی نیز استفاده می شود.

چه کاربرد هایی دارد؟

از این وسیله در سالن های ورزشی و حتی در خانه ها کاربردهای زیادی می توان انتظار داشت؛ برای مثال:

• افزایش تحرک ورزشکاران و عملکرد آن‌ها

• کاهش دردهای کمر

• کمک به چربی سوزی

• آرامش دهنده

• افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی عضلات

• ریکاوری عضلات

• ماساژ و پیشگیری از گرفتگی عضلات

• تسکین درد و گرفتگی های عضلانی

• افزایش انعطاف پذیری عضلات

• کاهش علائم فیبرومالاژیا

• افزایش دامنه حرکتی

• جلوگیری از آسیب دیدگی

• بهبود جریان خون

• کمک به ریکاوری بهتر

• کاهش سلولیت

• از بین بردن گره های عضلانی

• کاهش تنش عضلانی و ریلکس شدن بدن

از فوم رولر ها بیشتر در چه نقاطی از بدن استفاده میشود؟

عضلات پشت: اگر از جمله افرادی هستید که در طی روز زمان زیادی را پشت میز کار خود سپری می کنید، عضلات پشت شما بدون تحرک باقی میماند و باعث ایجاد درد و گرفتگی عضلات گردن و شانه ها میشود.

عضلات ساق پا: بیشترین آمار درد زانو و کمر ناشی از عدم تحرک و یا کار کشیدن بیش از حد در این نقاط است. بنابراین ماساژ مچ و ساق پا آسیب دیدگی های ناشی از آن را کاهش داده، به عملکرد بهتر عضلات پایین تنه کمک می کند.

عضلات ران و باسن: نشستن بیش از حد باعث گرفتگی و سفتی عضلات باسن و ران میشود. از طرف دیگر انجام بیش از حد تمرینات کاردیو مانند دویدن و یا دوچرخه سواری باعث آسیب دیدگی عضلات و تاندون های ران می شود.

در ادامه بخوانید:

توپ های بدنسازی یا جیم بال چیست ؟

انواع فوم رولر

فوم رولر ها از نظر ابعاد و سایز, تراکم و سختی, عاج دار یا صاف بودن به انواع مختلفی تقسیم  می‌شوند:

ابعاد و سایز: 

طول و قطر فوم رولر ها و در نتیجه سایز آنها با هم متفاوت است، که هرکدام مقادیر مختلفی از فشار را به عضلات وارد می کند. قطر فوم رولر ها معمولا 15 سانتی متر است و بین 10، 30 تا 90 سانتی متر متغیر می باشد، اما اگر به دنبال قطرهای کمتر باشید، در بازار موجود است، مدل هایی با قطر کمتر بین 7 تا 10 سانتی متر برای هدف قرار دادن عضلات خاص، شانه ها و افراد مسن مناسب تر است. مدل های بزرگ تر برای عضلات بزرگتر مثل چهارسر ران و پشت ران مناسب می باشد. از مدل های کوچک می توانید برای هدف قرار دادن عضلات کوچکتر مثل عضلات بازو و ساق پا استفاده کنید، همچنین اگر می خواهید یک فوم رولر مناسب برای مسافرت داشته باشید، مدل های کوتاه 30 سانتی متری پیشنهاد میشود.

تراکم و سختی: 

 فوم رولرها براساس میزان سفتی و شکل آنها به چهارگروه اساسی زیر طبقه بندی می شوند:

1- فومر رولرهای با تراکم استاندارد: اینگونه از فوم رولرها دارای سفتی متوسطی می باشند و بواسطه این مقدار از سفتی برای ورزشهایی از قبیل یوگا و پیلاتس مناسب می باشند.

2- فوم رولرهای نرم: اینگونه از فوم رولرها از فوم رولرهای استاندارد نرمتر می باشند و برای افرادی که بدنبال راحتی بیشتر و حالت متکا مانند نیاز دارند, تولید می شوند.

3- فورم رولرهای سفت: اینگونه از فوم رولرها از فوم رولرهای استاندارد سفت تر می باشند و برای ورزشکاران و افرادی که فعالیت زیادی در روز انجام می دهند و دچار سفتی عضلات می شوند, مناسب می باشند. اینگونه از فوم رولرها فشار بیشتری بروی عضلات هدف و عمقی وارد می کنند.

4- فوم رولرهای خاص: اینگونه از فوم رولرها در مقایسه با فوم رولرهای دیگر دارای طول و شکل متفاوتی می باشند. معمولا اینگونه از فوم رولرهای دارای سطح دندانه دندانه و به اشکال و طول و قطر مختلفی می باشند, تا از این طریق فشار بیشتری بروی عضلات خاصی وارد کنند. بعنوان مثال فوم رولرهایی که دارای سطح دندانه دندانه می باشند, طوری عمل می کنند که عضلات عمقی تر را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهند و کارایی آن ترکیبی از فوم رولرهای سفت و نرم می باشند.

آج دار یا صاف بودن: 

در بعضی از فوم رولر ها برجستگی های متفاوتی وجود دارد، مدل های بامپی و یا مدل های آج دار برای هدف قرار دادن نقاط ماشه ای دردناک بسیار مناسب است، به واسطه این قبیل فوم رولر ها می توان عضلات هدف را دقیق تر هدف قرار داد، ماساژ با مدل های آج دار در صورتی که تحمل درد بالایی دارید یا بعد از تمرینات در ناحیه شانه و پشت خود احساس درد می کنید، مناسب است.

روش کار با فوم رولر

جهت کار با فوم رولر کافیست که عضله مورد نظر خود را بروی فوم رولر قرار دهید, و سعی کنید که فوم رولر را به اندازه 2 تا 3 سانت بروی عضله مورد نظر غلط دهید, تا نقطه ماشه مورد نظر پیدا شود. معمولا وقتی فوم رولر به این نقطه می رسد باعث یک درد بروی آن نقطه می شود. حال به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه بروی نقطه مورد نظر بمانید, تا جائیکه کاملا احساس ریلکسی روی نقطه مورد نظر بکنید. امکان دارد که در یک عضله چند تریگر پوینت یا نقطه ماشه وجود داشته باشد از اینرو باید چندین بار فوم رولر را روی عضله مورد نظر و در قسمتهای مختلف حرکت دهید. 

7 تمرین رایج ورزشی با فوم رولر

1.تمرینات فوم رولر برای پشت ران

روی زیرانداز خود بنشینید. پاها را صاف و فوم رولر را پشت ران خود قرار دهید. بازوها را در دو طرف خود صاف و روی زمین قرار دهید. انگشتان دست را روی زمین و به عنوان تکیه گاه نگاه دارید. در این حرکت، عضلات از زیر باسن تا زانو هدف قرار می گیرند. حرکات را به آرامی و با تمرکز انجام دهید.

2.تمرینات فوم رولر برای ساق پا

کف دستها را به عنوان تکیه گاه، در دو طرف خود و روی زمین قرار دهید. فوم رولر را زیر ساق پاها گذاشته به آرامی خود را روی آن حرکت دهید. این تمرین، مچ پاها تا زانوها را هدف قرار می دهد. این حرکت را می توانید در هر تکرار برای یکی از پاها و یا به طور همزمان برای هر دو پا اجرا کنید.

3. تمرینات فوم رولر برای عضلات پشت

به پشت روی زیرانداز خود دراز بکشید. کف پاها را روی زمین گذاشته و زانوها را خم کنید. فوم رولر را در ناحیه کتف ها قرار دهید. دستها را برای حفظ تعادل و همچنین آسیب ندیدن گردن، پشت سر خود قرار دهید. مسیر از شانه ها تا بالای کمر خود را با فوم رولر ماساژ دهید.

4. تمرینات فوم رولر برای عضلات چهار سر ران

به شکم و روی زیرانداز خود قرار بگیرید. کف دست و ساعد خود را روی زمین قرار دهید. فوم رولر را زیر عضلات چهار سر خود بگذارید. در حالیکه پاها صاف و بالای زمین قرار دارند به آرامی روی فوم رولر حرکت کنید. دامنه حرکتی از بالای زانوها تا ابتدای ران ها ادامه می یابد.

5. تمرینات فوم رولر برای باسن

این حرکت را ابتدا بر روی عضله سرینی یا باسن چپ انجام دهید و سپس باسن راست یا بالعکس. کف یکی از پاها روی زمین و پای دیگر را روی آن قرار دهید. دست مخالف را جهت حفظ تعادل و به عنوان تکیه گاه روی زمین قرار دهید. این حرکت، عضلات زیر کمر تا ابتدای عضلات ران را پوشش می دهد.

6. تمرینات فوم رولر برای عضلات لت (زیر بغل)

به پهلوی چپ روی زیرانداز خود دراز بکشید. فوم رولر را در ناحیه زیربغل خود قرار دهید. زانوی پای راست خود را خم کنید و از پنجه های پا به عنوان تکیه گاه استفاده کنید. در این حرکت بدن با زمین تماس بسیار کمی داشته و روی غلطک حرکت میکند.

7. تمرینات فوم رولر برای عضلات داخل ران

روی شکم دراز بکشید، پای راست را دراز کنید و زانوی پای چپ را خم کرده و جلوی پای راست قرار دهید. فوم رولررا در نزدیکی کشاله ران خود در کنار پای کشیده قرار دهید. آرنج دستانتان را تکیه گاه قرار دهید و ران داخلی خود را از کشاله ران تا بالای زانوی خود بچرخانید.

نکات مهم در هنگام خرید فوم رول ورزشی

برای خرید فوم رول ورزشی باید به چهار نکته مهم توجه کنید:

۱. تراکم: تراکم (چگالی) فوم رول‌های مختلف با هم متفاوت است. تراکم فوم رول تعیین می‌کند که این فوم رول برای چه کسانی مناسب است و فرد با استفاده از آنها چه احساسی خواهد داشت.

۲. بافت سطح: برخی از فوم رول‌ها شیاردار هستند یا برجستگی‌ها و فرورفتگی‌هایی دارند که مقادیر مختلفی از فشار را اِعمال می‌کنند؛ درحالی‌که برخی دیگر کاملا صاف هستند.

۳. شکل و اندازه: شکل و اندازه فوم رول روی نحوه استفاده از آنها تأثیر می‌گذارد.

۴. ساختار: ساختار فوم رول به تکنیک‌های ساخت آن بستگی دارد که به دو دسته کلی رول با فوم حفره باز و رول با فوم حفره بسته تقسیم می‌شود.

تراکم فوم رول؛ نرم یا سفت؟

فوم رولر ها بر اساس درجه سفتی به سه درجه نرم ، معمولی و سفت تقسیم بندی می شوند. میزان سختی و سفتی فوم رولر، عمقی تر بودن ماساژ را تعیین می کند. هر چه درجه سفتی بیشتر می شود، فشار به عضلات بیشتر شده و ماساژ، عمقی تر و دردناک تر می شود.

مدل نرم (با تراکم پایین) همانطور که از اسمش پیداست، نرم و سبک است و برای افرادی که حساسیت بالایی به درد دارند مناسب است. افراد مسن، تازه کار و دارای درد شدید می توانند از این مدل استفاده کنند. مدل سخت (با تراکم بالا) برای ورزشکاران و کسانی که مقاومت به درد بالاتری دارند مناسب است. اگر هدف شما انجام تمرینات رهاسازی عضلانی و فاشیا است، بهتر است از مدل سخت استفاده کنید.

از لحاظ دوام، فوم رولر های سخت بهتر هستند. فوم رولر های نرم زودتر دفرمه و خراب می شوند.

رنگ فوم رول هم می‌تواند به شما در تشخیص تراکم آن کمک کند. فوم رول سفید نرم‌ترین و فوم رول سیاه سفت‌ترین فوم رول‌ها هستند. فوم رول‌های آبی و قرمز تراکم متوسطی دارند. این رنگ‌ها استاندارد هستند، بااین‌حال برخی برندها ممکن است رنگ‌بندی متفاوتی را ارائه کنند. در این صورت می‌توانید از روشی ساده برای تشخیص تراکم فوم رول استفاده کنید. کافی است همه رنگ‌های آن را با دست فشار دهید تا استحکام نسبی آنها را ارزیابی کنید.

بافت سطح فوم رول؛ صاف یا شیاردار؟

برخی فوم رول‌ها سطحی ناصاف پر از برآمدگی یا فرورفتگی و شیار دارند. بافت ناصاف فوم رول به شما کمک می‌کند با شدت‌های متفاوتی روی عضلات‌تان فشار وارد کنید و ماساژ هدفمندتری انجام دهید. اگر بعد از تمرینات بدنسازی، در ناحیه شانه و پشت خود نقاط دردناکی دارید و تحمل درد خوبی هم دارید، حتماً از درد لذت بخش ماساژ با نوع آج دار لذت خواهید برد. سایر فوم رول‌ها سطحشان صاف است.

صاف‌بودن سطح فوم رول باعث می‌شود فشار در کل طول آن به‌شکل یکنواخت پخش شود. اگر تازه‌کار هستید، این فوم رول برایتان انتخاب بهتری است؛ زیرا فشار وارده از آن به‌اندازه فوم رول بافت‌دار شدید نیست. همچنین فوم رول صاف ارزان‌تر از فوم رول بافت‌دار است.

در طراحی فوم رول بافت دار از حالت دست‌های متخصصانِ ماساژ الهام گرفته‌اند و به شما احساسی منتقل می‌کند که انگار یک ماساژور حرفه‌ای درحال ماساژدادن شماست. شیارها و برآمدگی‌های روی فوم رول بافت‌دار، در هنگام ماساژ هدفمندتر عمل می‌کند و دقیقا نقاط اساسی ماهیچه‌ها و عضلات را برای آرام‌سازی هدف قرار می‌دهد. فوم رول‌ها در بافت‌های متنوعی طراحی می‌شوند که هریک فشار متفاوتی را به عضلات ارائه می‌کنند.

ابعاد فوم رول؛ بلند یا کوتاه، پهن یا باریک؟

ابعاد فوم رولرشامل طول و قطر آن است. طول فوم رولر بین ۱۰ تا ۹۰ سانت متغیر است.قطر فوم رول ها بصورت استاندارد ۱۵ سانتی متر است. اما مدل هایی با قطر کمتر نیز در بازار موجود است. فوم رول های لاغرتر با قطر حدود ۷ الی ۱۰ سانتیمتر برای ماساژ بعضی نواحی مانند شانه ها مناسب است.در ادامه، فوم رول‌ها را بر اساس طول و شکل آنها ارزیابی می‌کنیم.

فوم رول بلند

فوم رول‌های بلند (حدود ۹۰ سانتی‌متر) چندمنظوره هستند و اگر به‌تازگی کار با فوم رول را شروع کرده‌اید، انتخاب خوبی برای شما هستند. این فوم رول برای عضلات پشت و کمر بسیار مناسب است زیرا طول آنها به اندازه کافی بلند هست و می‌تواند کل پشت و کمرتان را هنگامی که به‌شکل عمود با ستون‌فقرات شما قرار می‌گیرد پوشش دهد.

فوم رول‌های بلند با ثبات‌تر از فوم رول‌های کوتاه هستند و به‌همین‌دلیل برای عضلات چهارسر، همسترینگ و سایر بخش‌های بدن مناسب‌اند.

فوم رول کوتاه

فوم رول کوتاه‌تر (حدود ۶۰ سانتی‌متر) برای نواحی کوچکتری از بدن مانند بازوها و ماهیچه‌های ساق پا بهتر عمل می‌کنند. کوتاه‌ترین طول فوم رول حدود ۱۰ – ۳۰ سانتی‌متر است. این فوم رول‌ها قابل‌حمل هستند و اگر فضای کف زمینی که در آن تمرین می‌کنید محدود است، انتخاب مناسبی است.

قطر فوم رول‌ها

قطر بیشتر فوم رول‌ها حدود ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر هستند که برای سبک‌کردن بدن و چرخش کنترل‌شده مناسب است. برخی افراد فوم رول‌های ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر را انتخاب می‌کنند که برای ماساژ عمیق‌تر و هدفمندتر مناسب است.همچنین این فوم رولر برای افراد مسن انتخاب بهتری است چون با زمین فاصله کمتری دارد و حفظ تعادل راحت تر است.

شکل فوم رول‌ها؛ استوانه‌ای، نیم‌دایره‌ای یا توپی؟

فوم رول‌ها را در شکل‌های مختلفی تولید می‌کنند که معمول‌ترین آن فوم رول استوانه‌ای است. سایر شکل‌های فوم رول عبارت‌اند از:

  • فوم رول نیم‌دایره‌ای

این فوم رول‌ها شبیه استوانه‌ای هستند که از مقطع به‌شکل طولی برش خورده‌اند. از این فوم رول‌ها برای ماساژ پا و کف پا استفاده می‌کنند و برای تسکین علائم خار پاشنه بسیار مفید است.

  • فوم رول توپی

این فوم‌ها برای هدف قراردادن دقیق و کنترل فشار وارده روی ماهیچه‌ها مفید هستند و در بخش‌های خمیده یا انحنادار بدن ازجمله کمر عالی کار می‌کنند.

ساختار فوم رول‌ها؛ فوم رول با حفره باز یا بسته؟

فوم رول با حفره‌های باز

فوم رولی که از فوم با حفره باز ساخته شده، برای ماساژ و ورزش مناسب است اما زودتر از فوم رول‌هایی که از فوم با حفره بسته ساخته شده است خراب می‌شود. این فوم رول‌ها معمولا ارزان‌تر هستند.

فوم رول با حفره های بسته [ EEP ]

این فوم رول از نوع فوم با حفره‌های بسته ساخته شده است. کیفیت آن بالاتر است اما باز هم نسبتا ارزان است. این فوم رولِ چندمنظوره برای کاربران در هر سطحی مناسب است. ازآنجاکه این فوم رول‌ها بادوام و ماندگار هستند و قیمت مناسبی هم دارند، برای افرادی که در سطح متوسط و پیشرفته کار می‌کنند هم کار می‌کند.

کیفیت و دوام انواع توخالی این کالای ورزشی در مقایسه با مدل‌های توپُر و حفره بسته کم‌تر است. همین مدل‌های توپُر هستند که با قیمت بالاتری در بازار به فروش می‌رسند.

غیر از انواع فوم رول هایی که بررسی شدند، مدل‌های دیگری نیز در بازار به چشم می‌خورند که از نوع EVA برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، که عمدتاً از نوع سفت و گران‌قیمت نیز هستند.

فوم رول EVA

فوم رول EVA هم از فوم با حفره‌های بسته ساخته شده است و از هر دو فوم رولی که در بالا معرفی کردیم ماندگارتر و به نسبت گران‌تر است. این رول‌ها را با تکنیک‌هایی می‌سازند که برای باشگاه‌های بدن‌سازی یا سالن‌های پیلاتس که تعداد زیادی از افراد از آنها به‌طور مکرر و سنگین استفاده می‌کنند مناسب باشد. البته کاربران خانگی هم می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند زیرا مدت‌زمان طولانی دوام می‌آورد.

کلام آخر

در کنار تنوع و کیفیت بالای اجناس، امکانات خرید و ارسال سریع و رایگان، شیوه‌های پرداخت حضوری و غیرحضوری از مزایای همراهی شما با فروشگاه اینترنتی اسپرت مایکت هست.

در این فروشگاه اینترنتی می‌توان هرگونه تجهیزات ورزشی و لوازم جانبی را که در رشته‌های مختلف و تخصصی پس از مشاهده در سایت و کسب اطلاعات کامل مربوط به کالا از این مجموعه خریداری نمود.

برای مشاهده و خرید انواع فوم رولر  اینجا   کلیک کنید.

فرم نظرات کاربران
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)

(دیگران را با نوشتن نظرات خود, برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید)

(نظرات شما در ساعات معین بصورت یکجا منتشر میشود)

  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لازم است محتوای ارسالی منطبق برعرف و شئونات جامعه و با بیانی رسمی و عاری از لحن تند، تمسخرو توهین باشد.
  • - از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید کارشناسان مربوطه منتشر خواهد شد.