ویژگی مت های یوگا در چیست؟

ویژگی مت های یوگا در چیست؟

اگر شما به ورزش یوگا یا پیلاتس علاقه مند هستید، قطعا به یک تشک یا مت یوگا نیاز دارید. مت های یوگا و پیلاتس با طول ها و بافت ها و مواد مختلف ساخته شده اند. برای خرید زیرانداز یوگا و پیلاتس، می بایست عوامل مختلفی را در نظر بگیرید.

در مورد نیازهای شخصی خود، به خصوص در رابطه با نوع یوگایی که انجام می دهید و نوع جنس مورد نظر خود فکر کنید. همچنین جنبه های فیزیکی تشک، مانند بافت و ضخامت را در نظر بگیرید.

پیش نیاز لازم قبل از خرید مت یوگا

1-نیاز شما از خرید مت یوگا و پیلاتس چیست ؟

نوع بدن خود را در نظر بگیرید. انتخاب مت یوگا مناسب به نوع بدن شما بستگی دارد. اگر مفاصل شما به راحتی زخمی شوند، به مت ضخیم تری نیاز دارید. تشک های ضخیم تر و یا تشک با بالشتک اضافی می تواند برای مفصل ها مناسب تر باشند. ضخامت های استاندارد مت های یوگا 6mm تا 15mm می باشد. اگر میخواهید با فشار کمتری روبرو شوید، یک مت یا تشک یوگا ضخیمتر را در نظر بگیرید.

در صورتی که قد بلند هستید در نظر داشته باشید که یک مت استاندارد یوگا تقریبا 170 سانتیمتر طول دارد، که ممکن است به اندازه کافی بلند نباشد. اگر قد شما بیش از 167 سانتیمتر است، به تشک یوگای کششی نیاز دارید.ضمنا هرگونه آسیب را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر مشکلات مربوط به مفصل زانو دارید، ممکن است یک تشک ضخیم تر را برای زانو زدن مناسب تر ببینید.

یک مربی یوگا می افزاید: تشک ضخیم تر برای حرکات نشسته راحت تر به نظر می رسد، اما اگر برای حرکات ایستاده و به ویژه برای تعادل می خواهید مت یوگا خریداری نمایید، 6mm ضخامت و انتخاب خوبی است.

2-به نوع یوگا خود توجه کنید

نوع ورزشی که انجام می دهید نیز می تواند در انتخاب زیرانداز یوگا و پیلاتس تاثیر گذار باشد. قبل از خرید یک تشک، نوع حرکات یوگا یا پیلاتس خود را در نظر بگیرید.

اگر شما به تازگی ورزش یوگا یا پیلاتس را شروع کرده اید، هزینه زیادی برای خرید زیرانداز ورزشی نکنید. ممکن است خرید مت یوگا ارزان با قیمت های زیر 100 هزار تومان هم برای شما مناسب باشد. در نظر داشته باشید که ممکن است احساس کنید ورزش یوگا یا پیلاتس برای شما مناسب نیست، بنابراین نیازی نیست تجهیزات گران قیمت رو خریداری نمایید. همچنین، هنگامی که بدن شما به ورزش یوگا پاسخ مناسبی داد، بهتر است بتوانید نیازهای شخصی خود را دریابید. برای شروع بهترین مت یوگا را با قیمت مناسب انتخاب نمایید و نهایتا در ادامه مت های بهتری تهیه کنید.

کلاس های Flow یوگا به حرکات پیچیده تر نیاز دارند و برای حفظ دست و پاها در جای خود نیاز به یک تشک با کشش بیشتری دارید. با این حال، برای کلاسهای Yin، شما عمدتا در زمین نشسته اید، بنابراین دست گرفتن اهمیت کمتری دارد. در عوض، به یک مت نرم و محکم نیاز خواهید داشت.

بعضی افراد علاقه مند به شرکت در کلاس های “یوگا گرم” می باشند و برای انجام آن در یک اتاق گرم قرار می گیرند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، ممکن است بخواهید یک تشک مخصوص برای این نوع یوگا انتخاب نمایید. این زیرانذاز ها برای جلوگیری از لغزش زمانی که عرق روی مت می نشیند طراحی شده اند.

3-در چه محیطی به ورزش می پردازید

این که در چه مکانی به یوگا یا پیلاتس می پردازید در انتخاب مت یوگا اهمیت بسیاری دارد. برای مثال، اگر قصد دارید در سطح اول یوگا را در خانه انجام دهید، نیازی به نگرانی درمورد وزن نداشته باشید زیرا به راحتی می توانید آن را حمل کنید. با این حال، اگر کلاس های یوگا را خارج از منزل خود قرار دهید، ممکن است نیاز به کیف مت یوگا داشته باشید.

4بافت مت

مت ها یا همراه با ناهمواری هایی تولید می شوند و یا به خاطر جنس مواد استفاده شده در تولید آن ها زبر و سفت می گردند. مت های یوگای تولید شده از جوت دارای سفتی ذاتی هستند در حالیکه مت های یوگا از جنس PVC احساس نرم تری القا می کنند.

از آنجا که بافت بر احساس شما از مت تأثیر دارد، بافت را می توان یکی از اجزای راحتی مت نام برد. اگر بسیار حساس هستید، هر مت با بافت ناهموار در هر حرکت شما را ناخشنود می سازد.

جنس‌های مختلف زیراندازهای ورزشی

موادی که مت یوگا از آن تولید می شود تعیین کنندۀ بافت، ضخامت، سازگار با محیط زیست بودن و خاصیت اسفنجی (قابلیت فشرده سازی) آن و مقدار فرسودگی آن در طول زمان است. حتماً در باشگاه ورزشی یا از فروشنده‌های این نوع محصول عباراتی مانندPVC ،TPE ، EVA و ... را شنیده‌اید، در ادامه با ویژگی‌های هریک از این مت ها آشنا می‌شوید.

بافت مت یا زیر اندازه ورزشی در چسبندگی، میزان سر خوردن و لغزش آن تاثیر دارد. این ویژگی مانع فیزیکی در برابر سُر خوردن است (درحالیکه جنس مت نیز در این ویژگی بسیار تعیین کننده است).

فوم PVC پی وی سی (Polyvinyl Chloride):

فوم PVC رایج‌ترین نوع فوم مت موجود در بازار بوده و مورد توجه تولیدکنندگان و خریداران است، زیرا مواد اولیه آن فراوان بوده و هزینه تولید بسیار پایینی دارد. از مزایای این نوع زیراندازها می‌توان به قیمت پایین و اقتصادی و چسبندگی مناسب به سطوح اشاره کرد، اما مت یوگا PVC معایبی هم نظیر: وزن نسبتاً زیاد، پوسته پوسته شدن بعد از مدتی، دارا بودن مواد سمی و آلرژیک و غیر قابل بازیافت بودن را دارد.

فوم EVA ای وی اِی (Ethylene Vinyl Acetate):

این نوع فوم برای تولید انواع محصولات ورزشی از جمله کفپوش‌های ورزشی مثل تاتامی، زیرانداز ورزشی، تشک ژیمناستیک و محافظ‌های بدن ورزشکار استفاده می‌شود. در ایران این نوع مت توسط اکثر تولیدکنندگان فوم تولید می‌گردد؛ دارای کیفیت و قیمت پایینی است و به منظور کسب سود بیشتر در آن از مواد ترکیبی استفاده می‌کنند. از مزایای این نوع مت یوگا EVA می‌توان به قیمت فوق‌العاده پایین چسبندگی مناسب، وزن بسیار سبک، قابل بازیافت بودن آن و از معایبش به غیر قابل شستشو بودن و دوام پایینش اشاره داشت.

فوم TPE تی پی ای (Thermal Plastic Elastomer):

این فوم قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارد و امروزه به خاطر این ویژگی و دوام بیشتر مورد توجه مشتریان قرار گرفته است. از جمله ویژگی‌های این مت یوگا TPE: قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن، قابل شستشو، وزن بسیار سبک و چسبندگی مناسب آن است.

فوم NBR ان بی ار (Nitrile Butadiene Rubber):

مت یوگا NBR مقاوم در برابر روغن‌ها، حلال‌ها، آب، نمک‌‌ها، ترکیبات آلیفاتیک، صابون‌ها و اغلب مواد غذایی هستند. در ضمن دارای مقاومت خوبی در مقابل تابش اشعه UV می‌باشند. این نوع فوم بیشتر برای مت‌های پیلاتس و ایروبیک که نیاز به ضخامت بیشتر (۱۰ میلیمتر و بالاتر) دارند، کاربرد دارد. از دیگر ویژگی‌های این نوع مت می‌توان به قیمت مناسب، چسبندگی مناسب به سطوح، وزن نسبتاً پایین، پوسته پوسته شدن بعد از مدتی و غیر قابل بازیافت بودن آن اشاره کرد.

لاستیک طبیعی (Natural Rubber):

این متریال صد در صد از طبیعت استخراج می‌شوند؛ به عبارتی خالص‌ترین نوع مواد استخراج شده از طبیعت هستند که فاقد کوچک‌ترین ماده یا ترکیب شیمیایی بوده و هیچ‌گونه ضرری برای محیط زیست ندارند. معمولاً این نوع فوم یا لاستیک از ترکیبات صمغ درختان تولید می‌شود؛ اکثر برندهای معتبر تولید مت در جهان، در تولید مت‌های خود از این نوع لاستیک استفاده می‌کنند. این نوع زیراندازها مزایایی از جمله: قابل شستشو بودن، قابل بازیافت و دوام فوق بالا دارد اما از معایب آن، قیمت بالا و وزن نسبتاً زیاد آن است.

نخی طبیعی (Cotton):

در ساخت این نوع متریال از ترکیبات نخ الیاف طبیعی و چسب گیاهی با تار و پودی مشخص استفاده شده است؛ بنابراین مانند لاستیک طبیعی کاملاً بدون دخالت مواد شیمیایی و مصنوعی ساخته می‌شوند. از مزایای این نوع زیرانداز یوگا حوله ای می‌توان به بازیافت پذیری، قابلیت شستشو دوام بالا و از معایب این نوع زیراندازها به قیمت بسیار بالا و وزن نسبتاً زیاد اشاره کرد.

سموم زیراندازها را جدی بگیرید

یکی از دلایل استفاده از زیرانداز یوگا ، بهداشتی نبودن کف زمین می باشد. گاها مت یوگا از نوعی پلاستیک ساخته می شود که خود دارای سموم بسیاری است و می تواند موجب شکل گیری سرطان در ورزشکار شود. لطفا زیراندازی تهیه کنید که کمترین سموم را در مواد اولیه خود داشته باشد.

یکی از دلایلی که هموطنان ما به خرید مت ارزان قیمت روی می آورند ، عدم آگاهی کافی از مضررات این گونه مت ها می باشد. این نکته را همواره در نظر داشته باشید که یکبار هزینه کردن برای خرید یک محصول برای چندین سال، بهتر از هرسال خرید همان محصول با قیمت کمتر است.

مت یوگا ارزان قطعا کیفیت استاندارد و موردنظر ما را ندارد و خیلی زودتر از موعد ما را مجبور به هزینه کردن مجدد می کند. مت یوگای ارزان قیمت نه تنها ضرر مالی به ما خواهد زد، بلکه ممکن است صدمات جانی نیز به ما وارد آورد.

در ادامه بخوانید:

کلام آخر

در کنار تنوع و کیفیت بالای اجناس، امکانات خرید و ارسال سریع و رایگان، شیوه‌های پرداخت حضوری و غیرحضوری از مزایای همراهی شما با فروشگاه اینترنتی اسپرت مایکت هست.

در این فروشگاه اینترنتی می‌توان هرگونه تجهیزات ورزشی و لوازم جانبی را که در رشته‌های مختلف و تخصصی پس از مشاهده در سایت و کسب اطلاعات کامل مربوط به کالا از این مجموعه خریداری نمود.

برای مشاهده و خرید انواع مت یوگا   اینجا   کلیک کنید.

فرم نظرات کاربران
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)

(دیگران را با نوشتن نظرات خود, برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید)

(نظرات شما در ساعات معین بصورت یکجا منتشر میشود)

  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لازم است محتوای ارسالی منطبق برعرف و شئونات جامعه و با بیانی رسمی و عاری از لحن تند، تمسخرو توهین باشد.
  • - از ارسال لینک‌های سایت‌های دیگر و ارایه‌ی اطلاعات شخصی خودتان مثل شماره تماس، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید کارشناسان مربوطه منتشر خواهد شد.